Sitronmarinerte kyllingspyd

IMG_20140628_104632
Disse saftige kyllingspydene smaker friskt av sitron, litt søtt av akasiehonning og krydret med hvitløk, pepper og persille. Surrer du rundt en salt baconskive og topper med litt frisk rømmedressing har du et velsmakende og lett sommermåltid. Serveres gjerne som wrap i tortillalomper med enkel salat av reddik og vårløk. Tilbehøret skal helst ikke overdøve den smakfulle kyllingmarinaden.

Slik gjør du: IMG_20140627_150455
Sitronmarinaden:

4 ss nøytral olje
1 ss akasiehonning
2 pressede hvitløksfedd
Finraspet skall av en hel sitron
1 ts grovkvernet pepper
1 neve finhakket bladpersille

IMG_20140627_153329
Alt røres sammen og has over kyllingfiletene. Jeg delte hver kyllingfiletene i to ved å skjære de på langs og penslet både under- og overside med marinaden. Dekk fileten til og sett de til marinering i kjøleskapet noen timer. Hvis du ønsker kan du strø over fingersalt rett før grilling eller steking.

IMAG3602
Tre filetene på grillspyd ved å tråkle spyddet igjennom fra den ene enden og opp igjennom fileten med 3 «sting». Fest en baconskive ved å tre spiddet igjennom, surre den så rundt fileten og tre spyddet igjennom på den andre siden. Eller gjør som du vil 😉 he he
Poenget er at det er greit å klumpe kyllingkjøttet litt sammen og ha baconet innimellom slik at kjøttet ikke blir tørt ved å steke det for hardt og at du får en salt og røkt smak fra baconet på hele fileten.

IMAG3605
Bruker du grillspyd av tre bør du la de ligge i vann en stund før de skal brukes slik at de ikke tar fyr og brekker under grillingen.

IMG_20140628_100854
Hvis du skal servere denne retten til barn kan du godt dra av litt av sitron- og persillemarinaden etter marinering slik at det ikke blir for mye smak i de.
Hvis du ikke har grill kan du godt steke de i ovnen på 200 grader i 20 minutter.

IMAG3609
Det er så mye frisk og god smak i marinaden at jeg kjørte en enkel hvitløksdressing som tilbehør.

Hvitløksdressing:
2 dl rømme
1 ts salt
1 ts grovkvernet pepper
2 finhakkede hvitløksfedd
1 ss sitronsaft
Litt finhakket persille

IMAG3610
Jeg valgte å servere grillspydene på tortillalomper med en crispi salat, reddiker i tynne skiver, finskåret vårløk og noen tynne skiver grønn chili.

IMAG3613
Legg på en kladd hvitløksdressing og server gjerne en sitronbåt til som kan presses over kjøttet. Vel bekomme!

Reklame

En kommentar om “Sitronmarinerte kyllingspyd

Legg igjen en kommentar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut /  Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut /  Endre )

Kobler til %s